Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ako vybrať diamantový šperk

Ako vybrať diamantový šperk

Ako vybrať diamantový šperk

Ak ste sa rozhodli zakúpiť si diamantový šperk, je potrebné zvážiť niekoľko náležitostí, na ktoré Vás vo väčšine štandardných zlatníctiev neupozornia. Možno nie preto, že nechcú, ale z väčšej časti preto, že nevedia. Je veľký rozdiel, či Vám pri kúpe poradí pár hodín zaučená predavačka, alebo výrobca prstienka.

Veľmi dobre vieme, že mnoho kupujúcich má obmedzený rozpočet na kúpu šperku. Väčšinou ich kupujú mladí muži vo forme zásnubného prsteňa pre svoju nastávajúcu manželku. Voľakedy bolo zvykom, že snúbny prsteň mal muž kúpiť v hodnote svojich troch priemerných platov. 

Vyrazili sme Vám dych? 😀 Kľudne sa usmievajte. Veľmi dobre vieme, že nech už mladý muž zarába akúkoľvek sumu, tak nasporiť výšku troch platov nie je možné za dva či tri mesiace. Ale ani životnú partnerku ste nenašli tak rýchlo, však?

Ale určite Vás teda zaujíma skôr, ako si prsteň vybrať, na čo pozerať a dávať pozor. Aj pri výbere diamantového šperku treba pozerať v prvom rade na samotný prsteň. Čo si máte všímať? Zhrniem to v niekoľkých bodoch.
Veľmi dôležitá je masívnosť prstienka, aby samotný prstienok bol dostatočne hrubý, ak má niečo vydržať. Dnes sa predávajú prstienky, ktorých váha je menej ako jeden gram. A verte mi – ak je tam osadený aj maličký briliantík, ten prstienok sa zdeformuje a briliant Vám odtiaľ môže veľmi ľahko vypadnúť. Takže prstienok musí mať dostatočne masívnu obrúčku. To je tá časť prstienka, ktorá obopína prst. 

Ak je obrúčka príliš tenká a ešte aj príliš úzka, bude sa zaručene deformovať. Rukami robíme počas dňa úplne všetko. Ak obrúčka bude „papierová“, tak stačí že dvihnete ťažkú tašku s nákupom a prstienok spučíte. A prečo je to také dôležité? Pretože keď dochádza k deformácii prsteňa, môžu sa naručiť lôžka či uchytenia okolo briliantu. A ste už len krok od jeho straty.

Nemenej dôležitý je spôsob osadenia briliantu. Je mnoho spôsobov, ako briliant osadiť. Každý si zvolí taký, ktorý ulahodí jeho oku. Nemôžem povedať, že niektorý zo spôsobov uchytenia je zlý. Ale majú svoje výhody a nevýhody. Z veľkej miery to závisí aj od osoby, ktorá bude prsteň nosiť. Od spôsobu, ako bude s prstienkom narábať. Takže aké máme spôsoby uchytenia kamienka závisí od toho, aký veľký briliant si vyberiete. Inak sa osádzajú malé kamienky a inak veľké, dominantné – solitérne kamienky. Ak sa teda bavíme o snubných prstienkoch, ich charakteristickou črtou sú väčšie centrálne kamene. Skúsme sa preto zamerať na ich spôsob uchytenia.

Asi najbezpečnejší spôsob uchytenia je do obruby. Ako vidíte na obrázku, kamienok je chránený zo všetkých strán. Všade okolo neho je zlatý materiál, ktorý vytvára akoby pevnú stenu a zabraňuje, aby sa kamienok poškodil akýmkoľvek spôsobom. Kamienok je však aj najviac prekrytý. Viditeľná je len vrchná tabuľka briliantu.
Preto sa začali vyrábať už aj tzv. prerezávané obruby. Sú to obruby, ktoré sú rôznymi spôsobmi vypiľované = presvetľované, aby odhaľovali viac z osadených kameňov. Ak si zvolíte takúto obrubu, tak šikovný zlatník dokáže briliant osadiť tak, aby bolo viditeľné číslo briliantu vypálené na rundiste. Ak to obruba povoľuje, tak naši zlatníci osádzajú brilianty automaticky tak, aby bolo možné číslo briliantu na rundiste odčítať.

Krásne viditeľný kamienok je pri osádzaní do krapní. Krapničky sa ľudovo tiež nazývajú ako pazúriky či ušká. Sú to také maličké úchytky, ktoré držia kamienok. Počet krapní závisí od toho, aký veľký kamienok sa osádza. 

Pri menších kamienkoch môžu byť aj len dve krapničky a pri veľkých kameňoch ich môže byť aj desať, či viac. Hovorí sa, že menej je niekedy viac, ale tu to až tak neplatí. Dve krapničky sú na bezpečné uchytenie kameňa skutočne málo.

Ak je kamienok maličký a krapničky sú dostatočne široké, môže byť uchytenie kameňa stabilné. Ale aj tak v našich predajniach prstienok s dvoma krapničkami nenájdete. Predsa len uprednostňujeme väčší počet krapní. 

Máme v ponuke aj zopár šperkov s troma krapňami. Predovšetkým ide o prstienky, kde si dizajn šperku vyžaduje tri krapne. Tak ako môžete vidieť na obrázku. Prstienok je stavaný na tri krapne. Štvrtá krapňa by sa do takéhoto dizajnu prsteňa nehodila. Zároveň ide o prstienok, kde nie je použitý veľký kamienok. Ide približne o priemer 3.50 mm. V zásade však platí, že čím väčší kamienok, tým je bezpečnejší väčší počet krapní. Samozrejme všetko s mierou. Nebudeme trojmilimetrový kamienok osádzať do desiatich krapní, ale musí ich byť dostatočne veľa, aby prstienok vydržal aj miernejšie otrasy.

Pri kúpe snubného prsteňa myslite na to, že kúpa šperku je investícia. A to nie len investícia pre Vašu snúbenicu, ale investícia pre Vás oboch. V dávnych časoch sa snubné prstene dedili. Bola česť, ak muž svoju snúbenicu požiadal o ruku prsteňom po svojej matke. Tento zvyk sa do dnešnej doby nedostal, ale stále ostáva faktom, že šperky sú cennosti. A v dnešnej ťažkej dobe aj luxus.

Keď sme už spomenuli otrasy, je potrebné počítať s tým, že prstienok sa nosí na ruke. Pravdepodobnosť, že s prstienkom do niečoho narazíte je dosť veľká. A môžete mať aj desať krapní, ale ak chcete mať istotu, musí byť kamienok ešte uložený v lôžku. Je to maličký krúžok pod rundistou kamienka a všetky krapne sa o lôžko naletujú, čím je vytvorená dostatočná pevnosť. Niekedy sa prstienky bez lôžka vôbec nevyrábali. Bolo to nemysliteľné.

Zlatníci vedeli, že by stačilo zatlačiť na krapňu, tá by sa mohla deformovať a kameň by mohol vypadnúť. Avšak moderná doba prináša moderné dizajny a tie v mnohých prípadoch toto lôžko nemajú. Na pohľad je to krásne. Keď sa pozriete z profilu, vidíte celý kamienok od hrotu až po tabuľku. Kamienok si akoby visí vo vzduchu, uchytený iba krapňami. Moderné, dizajnové, štýlové, ale veľmi – veľmi nepraktické. Preto si pred kúpou šperku s väčším kamienkom vždy pozrite, či sa za krapňami skrýva aj lôžko.

Prepracovali sme sa k samotnej podstate diamantových šperkov. DIAMANTY. Mohli by sme o diamantoch vypracovať siahodlhú štúdiu. Cieľom tohto článku však nie je zaťažiť Vás všetkými možnými detailmi, ktoré pri kúpe šperku v podstate ani nepotrebujete. Zastavíme sa pri základných charakteristikách, ktoré ovplyvňujú jeho kvalitu a aj cenu. Bez základných znalostí môžete šperk zbytočne preplatiť.

Každý kupujúci dnes už vie, že diamant by mal mať certifikát. Avšak už len málokto vie, čo na ňom pozerať a aký certifikát vôbec hľadať. Najlepším spôsobom overenia diamantu je certifikát vystavený svetovo uznaným gemologickým laboratóriom. Je ich niekoľko. Najznámejšie z nich sú GIA, IGI, HRD. A potom sú certifikáty, ktoré vystavujú samotné zlatníctva. Tie však na svetovom trhu nemajú žiadnu hodnotu. Je to len papier s popisanými charakteristikami diamantu.

Zlatníctvo takýmto certifikátom ručí, že údaje uvedené na certifikáte sú pravdivé. Avšak diamanty s medzinárodnými certifikátmi majú vyššiu hodnotu. Sami na základe svojich možností sa rozhodnete, či si chcete alebo môžete zadovážiť šperk s medzinárodným certifikátom k briliantu, alebo sa spoľahnete na certifikát vystavený zlatníctvom. Keď už však máte certifikát v ruke, čo si na ňom všimnúť? Medzi tie najdôležitejšie parametre diamantov patria 4C: brus (cut), karát (carat), čistota (clarity), farba (color).

Brus diamantu (cut) je zjednodušene povedané tvar, do ktorého je hmota diamantu vybrúsená. Je niekoľko brusov – briliant, princess, heart, pear a emerald. Je to jediná charakteristika diamantov, za ktorú zodpovedá človek a nie príroda.

Brus sa hodnotí podľa svetelných vlastností lomu svetla na povrchu kameňa. Celkový dojem z kameňa ovplyvňuje to, ako je brus symetrický a proporcionálne rozložený. Keďže 90 % zákazníkov sa nás pýta, aký je rozdiel medzi diamantom a briliantom, len zdôrazníme to, čo je už z charakteristiky brusu diamantu zrejmé. Briliant je typ brusu diamantu. Je to vlastne diamantová surovina vybrúsená do okrúhleho tvaru.

Druhou zo štyroch charakteristík diamantov je karátovosť (carat). Váha diamantov sa uvádza v karátoch. Teda čím väčší diamant, tým vyššia hmotnosť v karátoch. Vo všeobecnosti platí pravidlo, čím viac karátov, tým väčšia cena diamantu. 

Treba si ešte uvedomiť, že dva diamanty s rovnakou karátovosťou nemusia vôbec vyzerať rovnako. Môžu mať úplne iný brus. Ak by však šlo aj o rovnaký brus – napr. brilliant, tak môžu mať rôzny priemer, hĺbku či rôzne hrubú rundistu. To všetko ovplyvňuje vzhľad diamantu aj to, ako bude lahodiť oku. Karát je len jedna z charakteristík, ktoré ovplyvňujú cenu. Často je výhodnejšie kúpiť diamant s menšou hmotnosťou ale lepšími ostatnými parametrami. Aby ste doslova nekúpili „črep“.

V laickej verejnosti sú často diamanty kladené na piedestál dokonalosti. Avšak aj diamanty majú rôznu kvalitu. Parameter, ktorý to hodnotí sa nazýva clarity = čistota. Táto charakteristika hovorí o tom, koľko nečistôt, sa nachádza v diamante. Môže ísť o kazy na povrchu diamantu tzv. defekty alebo v jeho vnútri tzv. inklúzie. Sú to malé uzavreninky, akoby prasklinky. Môžu mať rôzne tvary, veľkosti a rôzny počet. Podľa týchto tzv. kazov sa vytvorila stupnica čistoty diamantov. Môžete ju vidieť na obrázku.

Najčistejší diamant má označenie IF alebo LC a diamant s najnižšou čistotou má označenie I3 alebo P3. Ak sa pýtate, ktoré z uvedený majú vhodný šperkovú kvalitu, tak my používame diamanty v rozpätí VS1 aj SI2. 

Diamanty s nižšou čistotou (SI3 a všetky P) sú diamanty s inklúziami, ktoré už môžu byť okom viditeľné. V našich predajniach ich preto ani nenájdete. Ak si chcete doplatiť za kvalitu, určite Vám osadíme aj diamant s čistotami VVS. Najčistejšie diamanty IF (LC) sú už zväčša investičné a veľmi zriedka sa osádzajú do šperkov. Je to zväčša aj preto, že ich cena je podstatne vyššia.

Poslednou z charakteristík 4C je farba diamantu (color), ktorá predstavuje chemickú čistotu a štruktúru diamantu. Krištáľovo číre diamanty sa však v prírode nevyskytujú. Aj najkvalitnejší diamant sa iba blíži k dokonalej čírosti a bezfarebnosti. Takéto diamanty sú aj najdrahšie. Diamanty teda nadobúdajú rôzne odtiene žltej či hnedej farby. Čím väčšia odchýlka od bezfarebnosti, tým je diamant menej kvalitný a lacnejší. 

Na hodnotenie farby diamantu sa vytvorila abecedná stupnica od D až po Z, pričom za najčírejšiu farbu sa považuje označenie D. V našom zlatníctve nájdete šperky s farbou od D až po H. Od farby „I“ má už diamant okom viditeľnú nažltlú farbu. Ešte Vás upozorníme, aby ste sa pri hodnotení farby diamantu nespoliehali na vlastný vnem. 

Farbu diamantu môže ovplyvniť mnoho faktorov ako je napr. osvetlenie v miestnosti, farby okolo diamantu či už Vášho oblečenia. Preto je dobré overiť si farbu diamantu na certifikáte.

Obľúbené produkty pre inšpiráciu...

E-mail
Heslo
Potvrdiť heslo