Starostlivosť o zakúpené šperky
Šperky, ktoré si u nás zakúpite, sú vyleštené do vysokého lesku. Trblietajú sa a o to viac sú zdôraznené matované, či gravírované časti. Tak ako o všetko, aj o šperky je potrebné sa patrične starať. Dobrou starostlivosťou dokážete podstatne predĺžiť pôvodný vzhľad zakúpeného šperku.
Od dávnych časov bol účel šperkov okrasný. Ľudia používali šperky ako ozdobu. Avšak dnes ľudia so šperkami vykonávajú všetky bežné činnosti. Samozrejme, že môžu, ale to sa časom prejaví na tom, ako bude šperk vyzerať. Myslíte si, že to nie je celkom pravda? Rád teda uvediem hneď niekoľko príkladov.
Ak budete napr. spávať s náušnicami, môžete deformovať ihly, čo spôsobí, že zapínanie sa správne nezatvorí a odopnutú náušnicu môžete ľahko stratiť. Čo ak napríklad nosíte prstienok neustále?
Pýtate sa, čo by sa tak mohlo stať? No stačí, že vychádzate z miestnosti a zatvoríte za sebou dvere. Vedeli ste, že obyčajná kovová kľučka je tvrdšia ako zlatý alebo strieborný prstienok, ktorý nosíte na prste? A teraz si poviete, no dobre veď a čo? No predsa to, že klepnete prstienkom po kľučke a hneď máte na prstienku škrabanec. Potrebujete si v kancelárii preniesť stôl? Dvihnete ťažký stôl, ktorý zatlačí na prstienok a ten sa môže sploštiť.
Teraz si zrejme poviete, no tak budem mať prstienok s „vajcovitým“ tvarom. A čo? No ale čo ak máte prstienok s kamienkami? Čo ak ste deformovali lôžka alebo úchytné krapničky a kamienok Vám vypadne? A čo ak máte v prstienku osadený briliant? To by už naozaj bola škoda stratiť…
Možno by ste boli prekvapení, koľko mladých ľudí s láskou nosí šperk, ktorý predtým nosila ich milovaná osoba. Je to ako mať pri sebe kúsok z nej. Noste teda svoje šperky s láskou a opatrujte ich svojim najmilovanejším.
Takže je potrebné zvážiť, na akú príležitosť si svoj šperk vezmete. Samozrejme, že šperky sa majú nosiť a nemajú byť uložené v skrini na polici, ale je potrebné s nimi zaobchádzať ako so skutočnými klenotmi, ktorými naozaj sú. Určite si dajte väčší pozor pri strieborných šperkoch, ktoré môžu často reagovať oxidáciou po kontakte s vodou, parfumom, minerálnou vodou, lakom na vlasy.
Dokonca aj ľudský pot môže niekedy spôsobiť oxidáciu šperku. Väčšina strieborných šperkov je dnes už ošetrená drahým kovom rhódiom, ktoré znižuje riziko oxidácie. Avšak ani rhódium nie je stopercentná ochrana. Rovnako je potrebné pri strieborných šperkoch myslieť na to, že striebro je pomerne mäkký kov. Preto sa o svoje šperky starajte.
Zlato je dnes drahá surovina, ktorá má obmedzené zdroje. Je to investícia, ktorá sa časom opláca. Je to dedičstvo, ktoré zanecháte svojim deťom. Ak šperk výjde z módy, môžu si z Vášho zlata dať spraviť nový, moderný šperk. Ale boli by ste prekvapení, koľko mladých ľudí s láskou nosí šperk, ktorý predtým nosila milovaná osoba. Je to ako mať pri sebe kúsok z nej. Noste teda svoje šperky s láskou a opatrujte ich svojim najmilovanejším.